Formaty zeszytów

Najczęściej spotykany jest format zeszytu w rozmiarze A5. Jednak na rynku występują zarówno większe zeszyty jak i mniejsze. Subtelnie rozmiarem różnią się także zeszyty, które wyposażono w sztywną okładkę, większą odrobinę od kartek znajdujących się wewnątrz. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze formaty zeszytów szkolnych i biurowych wraz z wymiarami.

Wymiary zeszytu A5 – szkolnego

Zeszyt w formacie A5 to najczęściej spotykany format zeszytu szkolnego. Jego kartki mają wymiar takie same jak kartka A5.

Wymiary standardowego zeszytu formatu A5 w cm: 14.8 x 21 cm. i mm: 148 x 210 mm

Jakie są wymiary zeszytu A5 z twardą okładką? Ciekawie ta sytuacja ma się przy zeszytach z twardą okładką. Otóż, wymiary zewnętrzne takiego zeszytu są zazwyczaj dokładnie takie jak formatu A5. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że kartki w środku są od okładki nieco mniejsze i mają wymiar: 14 x 20.4 cm. Są więc mniejsze o około pół centymetra na każdym boku od standardu A5.

Wymiary większego zeszytu w formacie A4

Szczególnie w biurach, oraz na studiach popularne są zeszyty w większym formacie A4. Pozwalają na umieszczenie na jednej stronie większej ilości informacji i notatek, oraz są wygodniejsze do sporządzania wykresów czy tabel.

Wymiary większego zeszytu w formacie A4 w cm: 21 x 29,7 cm. i mm: 210 x 297 mm.

Jakie są wymiary zeszytu A4 z twardą okładką? Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak przy zeszytach szkolnych. Producenci również dopasowują cały zeszyt aby miał wymiary formatu A4 wraz z okładką. Kartki w jego wnętrzu są jednak mniejsze i mają wymiary: 19.6 x 28.8 cm. Czyli są mniejsze prawie o jeden centymetr na każdym boku od rozmiarów standardowej kartki A4.

Zeszyt B5 – wymiary

Zeszyty B5 mają wymiary trochę większe od zeszytów A5 przez co stają się coraz bardziej popularną dla nich alternatywą. Jest bardzo częsty rozmiar dla popularnych pamiętników czy biurowych notatników.

Zeszyt B5 – wymiary w cm: 17.6 x 25 cm i w mm: 176 x 250 mm.

Wymiary zeszytu w formacie B6

Zeszyty posiadające wymiary formatu B5 najczęściej spotkać można w formie notesów biurowych. Zeszyty w tym formacie cechują się mniejszymi wymiarami niż standardowe szkolne notatniki formatu A5.

Zeszyt B6 – wymiary w cm: 12.5 x 17.6 cm. i w mm: 125 x 176 mm.

Dodaj komentarz